Hero Image

2018 Results

Results from the 2018 San Benito County Saddle Horse Show & Rodeo held June 22-24, 2018.

All Around Winners

BOB RANDICK MEMORIAL PERPETUAL ALL AROUND SENIOR ARENA AWARD: Will Centoni

JUNIOR ALL AROUND – ARENA: Hailee Westrick

JUNIOR ALL AROUND – TRACK: Emery Pura

SENIOR ALL AROUND – ARENA: Lacey Bourdet

SENIOR ALL AROUND – TRACK: Will Centoni

Champions

Halter Horse Champions

CHAMPION:  Registered Quarter Horse Mare

  • Valerie Costanza         showing Drift Wood Chia

Champion:  Registered Quarter Horse Gelding

  • Mary Roberts              showing Merrigans Buckstitch

OVERALL GRAND CHAMPION:

  • Registered All Divisions
  • Valerie Costanza   showing Drift Wood Chia
Halter Horse Class Winners
Registered Quarter Horse Mares, 3 years & over

  • Valerie Costanza         showing Drift Wood Chia

Registered Quarter horse Geldings, 3 years & over

  • Mary Roberts              showing Merrigans Buckstitch

Registered AOB Mare

  • Susie Morgan              showing Triton Lo n Behold

Registered AOB Gelding

  • Rebecca Costanza       showing Docs Shady Cash

Registered Arabian Gelding

  • Mary Anderson           showing Jullyens Rendezvous
Junior Arena Champions

Junior Ribbon Race, 6-11 Years

  • Emery Sparling            Time 13.67
  • Elliote Sparling

Junior Ribbon Race, 12-15 Years

  • Gracie Mansmith        Time 10.12
  • Hailee Westrick

Junior Single Steer Stopping, 8-15 Years

  • Cody French                Time 14.41

Mutton Busting

  • Rya Andrade

Junior Keyhole Race, Boys & Girls 6-11 Years

  • Megan Current           Time 23.812

Junior Keyhole Race, Boys & Girls, 12-15 Years

  • David Nino                  Time 19.031

Junior Barrel Race, Boys & Girls, 6-11 Years

  • Brooklynn Anderson   Time 39.368

Junior Barrel Race, Boys & Girls, 12-15 Years

  • Sydney Perry               Time 36.413
Junior Track Champions

Best Working Outfits, Boys & Girls, 4-7 Years

  • Hardy Rianda
  • Braydee Bourdet

Best Working Outfits, Boys & Girls, 8-11 Years

  • Zane Andrade
  • Kodi Ann Fowles

Best Working Outfits, Boys & Girls, 12-15 Years

  • Raylee Roberts
  • Cody French

Junior Western Horsemanship, Boys & Girls 6-11 years

  • Lily Doty          riding Dually

Junior Western Horsemanship, Boys & Girls 12-15 years

  • Emery Pura     riding Lady Gaga

Junior Reined Stock Horse, Boys & Girls, 6-11 Years

  • Claire Bryan    riding Sho Nuff Shiny

Junior Reined Stock Horse, Bous & Girls, 12-15 Years

  • Emery Pura     riding Lady Gaga

Junior Cow Horse, Boys & Girls 12-15 Years

  • Emery Pura     Riding Lady Gaga

 

Senior Arena Champions

Mixed Ribbon Roping

  • Adam Renz                  Time 14.64
  • Merissa Laubach

Senior Barrel Race

  • Danielle Goodan         Time 37.106

Tie Down Roping

  • Doyle Hoskins             Time 24.43

Wild Cow Milking

  • Nick Taliaferro            Time 34.83
  • Buster Segura
  • Joe Spencer

Steer Wrestling

  • Trent Low                    Time 29.2

Family Dally Team Roping, Lady & Man

  • Danielle Craig              Time 8.23
  • David Porteur

Dally Team Roping

  • Lila Bell                        Time 15.46
  • Andy Holcomb
Senior Track Champions

Cattle Sorting

  • Andy Barrington         Time 38.24
  • JW Brewen
  • Casey Sabin

Figure 8 Roping

  • Scott Spencer

Hackamore Horse

  • Luke Hammerness      Ring Cats A Stray

Ladies Western Horsemanship

  • Jaime Fowels              

Non-Pro Stock Horse

  • Kyla Rianda                 Riding Hesa Pleasen Prize

Novice Stock Horse

  • Lacy Bourdet               Riding Marcos

Open Stock Horse

  • Shelly Franklin             Riding A Dazzlin Prise

Reined Stock Horse, Not worked with Cattle

  • Brendon Clark             Riding Im No Dummy

Novice Stock Horse

  • Lacy Bourdet               Riding Marcos

Best Appearing Cow Horse, Without saddle

  • Brett Pura      

Open Stock Horse

  • Shelly Franklin             Riding A Dazzlin Prise
Rough Stock Arena

Bull Riding

  • Cash Robinson

Saddle Bronc Riding

  • Will Centoni
  • Cash Robinson
  • Magin Montoya

Wild Horse Race

  • Jake McArty               
  • Brandon Begay
  • Ty Coglianes

Parade Winners

Friday

JUNIOR COWGIRL: Gracie Skow

JUNIOR COWBOY: Isacc Hoffman

SENIOR COWGIRL: Grace Tobias

SENIOR COWBOY: Larry Sonniksen

RANCH GROUP: San Benito Cowgirls   

Saturday

JUNIOR COWGIRL:Miranda Carreiro

JUNIOR COWBOY: Zane Andrade

SENIOR COWGIRL: Jaime Fowles

SENIOR COWBOY: Bob Pivetti

RANCH GROUP: The Skow Ranch

Sunday

JUNIOR COWGIRL: Lily Doty

JUNIOR COWBOY: Brushton Grady

SENIOR COWGIRL:Michelle Prewitt

SENIOR COWBOY: Joe Morris

RANCH GROUP: Rianda Family