Hero Image

2019 Results

Results from the 2019 San Benito County Saddle Horse Show & Rodeo held June 28-30, 2019.

Track and Arena winners are currently being updated for 2019. Thanks for your patience!

Information shown below is from 2018 Saddle Horse Show and Rodeo.

Friday Arena Events

Bull Riding

Point leaders for this day only:

  • 1st: Colby Demo – 80 points
Dally Team Roping

Fastest times for this day only:

  • 1st: Corey Walker & Jake Raine – 7.91 seconds
  • 2nd: C J DeForest & Darrick Hoskins – 11.04 seconds
  • 3rd: Craig Slibsager & Wyatt Naccarato – 13.23 seconds
Family Dally Team Roping
  • 1st: Charlie Stadtler & Laura Stadtler – 17.81 seconds
Junior Barrel Race

RIDERS 6 – 11 YEARS:

  • 1st: Sage Stadtler – 36.990 seconds on two goes
  • 2nd: Gracie Skow – 45.346 seconds on two goes
  • 3rd: Emery Sparling – 48.191 seconds on two goes
  • 4th: Lillian Mendonsa – 50.479 seconds on two goes
Junior Ribbon Race

RIDERS 6 – 11 YEARS:

  • 1st: Francesca Donati & Juliann Donati – 13.421 seconds
  • 2nd: Emery Sparling & Lillian Mendonsa – 14.114 seconds
  • 3rd: Bradee Bourdet I & Levi Segura – 19.538 seconds
  • 4th: Averi Mendonsa & Elliote Sparling – 22.965 seconds
Junior Single Steer Stopping

RIDERS 8 – 15 YEARS: Fastest time for this day only

  • 1st: Kylie Askew – 6 seconds
Mixed Ribbon Roping

Fastest times for this day only:

  • 1st: George Ford & Tawne Haynish – 17.75 seconds
  • 2nd: Gordon Jacobson & Jacqueline Jacobson – 21.28 seconds
Saddle Bonc Riding

Point leaders for this day only:

  • 1st: Jesse Williams – 64 points
  • 2nd: Dillon Machado – 64 points
  • 3rd: Cash Robinson – 53 points
Tie Down Roping

For this day only:

  • 1st: Shane Brawner – 11.59 seconds
  • 2nd: Blane Strohn – 14.43 seconds
  • 3rd: Wyatt Naccarato – 19.69 seconds
Wild Cow Milking

Fastest time for this day only:

  • 1st: Jerad Renz, Josh Mendonsa & Shane Higgins – 44.34 seconds
Wild Horse Race

Fastest time for this day only:

  • 1st: Alex Naccarato, Bill Caporgno & Dustin Franco – 1 minute 35.25 seconds
  • 2nd: Matt Hawk, Holden Renz & Jamie Moore – 1 minute 57.94 seconds

Friday Track Events

Best Working Outfit

BOYS 12 – 15 YEARS:

  • 1st: Tristan Schmidt
  • 2nd: Cody French
  • 3rd: Clayton Acquistapace

GIRLS 12 – 15 YEARS:

  • 1st: Hailee Westrick
  • 2nd: Emery Pura
  • 3rd: Gracie Mansmith
  • 4th: Bonnie Mansmith
Cattle Sorting

Fastest times this day only:

  • 1st: Allan Renz, Chance Caudle & Greg Renz – 1 minute 15 seconds
Junior Keyhole Race

RIDERS 12 – 15 YEARS:

  • 1st: Vincent Nino
  • 2nd: David Nino
  • 3rd: McKenna Woods
  • 4th: Cody French
Junior Reined Stock Horse

RIDERS 12 – 15 YEARS:

  • 1st: Hailee Westrick riding Splash
  • 2nd: Emery Pura riding Lady Gaga
  • 3rd: Sydney Fischer riding She Chases Coyotes
Junior Western Horsemanship

RIDERS 12 – 15 YEARS:

  • 1st: Emery Pura riding Lady Gaga
  • 2nd: Gracie Mansmith riding Annie
  • 3rd: Bonnie Mansmith riding Star
  • 4th: Hailee Westrick riding Splash
Ladies Western Horsemanship

1st: Nina Hammernesss

2nd: Allison Renz Clark

3rd: Grace Tobias

4th: Terry Andrade

Novice Stockhorse

1st: Wyatt Bourdet riding Barry

2nd: Luke Hammerness riding The Sunny Badger

3rd: Adam Donati riding Ruthie

4th: Terry Andrade riding Nu Reminic

Reined Stock Horse

1st: Brendon Clark riding Im No Dummy

2nd: Luke Hammerness riding The Sunny Badger

3rd: Brendon Clark riding Shoeme The Cat

4th: Terry Andrade riding Nu Reminic

Saturday Arena Events

BAREBACK BRONC RIDING

Point leader for this day only:

  • 1st: Wade Brown – 67 points
  • 2nd: Sam Oliver – 59 points
Bull Riding

Point leader for this day only:

  • No points this day
Dally Team Roping

Fastest times for this day only:

  • 1st: Mark Carreiro & Shane Higgins – 8.65 seconds
  • 2nd: Jarrod Skow & Trace Skow – 10.64 seconds
Family Dally Team Roping
  • Fastest time for this day only:

    • 1st: Judy Wiersma & John Wiersma – 27.83 seconds
Junior Barrel Race

RIDERS 12 – 15 YEARS:

  • 1st: Gracie Mansmith – 36.124 seconds on two goes
  • 2nd: Sierra Stelling – 36.354 seconds on two goes
  • 3rd: Hailee Westrick – 36.509 seconds on two goes
  • 4th: Makiley Loveless – 36.779 seconds on two goes
Junior Ribbon Race

RIDERS 12 - 15 YEARS: Fastest times for this day only

  • 1st: Gracie Mansmith & Sydney Fischer – 9.828 seconds
  • 2nd: McKenna Wood & Sierra Stelling – 9.900 seconds
Junior Single Steer Stopping

RIDERS 8 – 15 YEARS: Fastest times for this day only

  • 1st: Jake Bourdet – 5.82 seconds
  • 2nd: Fermin Miramontes – 8.91 seconds
Mixed Ribbon Roping

Fastest time for this performance only:

  • 1st: Corissa King & Tristan Naccarato – 16.11 seconds
  • 2nd tie: Leanna Cook & Andre Lucas – 20.44 seconds
  • 2nd tie: Blake Fuentes & Samantha Kane – 20.44 seconds
Mutton Busting
Longest times for this day only:

  • 1st: Cody Anderson – 15.81 seconds
  • 2nd: Kotton Ketcham – 2.44 seconds
Saddle Bonc Riding

Point leader for this day only:

  • 1st: George Veater – 70 points
  • 2nd: Cash Robinson – 68 points
  • 3rd: James Stephen – 64 points
Slack Performance Dally Team Roping

Fastest times for this day only:

  • 1st: Blake Cronin & Clint Fuentes – 7.39 seconds
  • 2nd: Ken Griffin & Ross Ketcham – 8.35 seconds
  • 3rd: Joe Spencer & Scott Spencer – 8.43 seconds
  • 4th: Cody Hall & DJ Parker – 8.5 seconds
Tie Down Roping

Fastest times for this day only:

  • 1st: DJ Parker – 13.32 seconds
  • 2nd: Kevin Wilkinson – 19.06 seconds
  • 3rd: John Wiersma – 26.20 seconds
  • 4th: Brendon Clarkk – 26.75 seconds
Wild Cow Milking

Fastest time for this day only:

  • 1st: Bailey Bidwell, Lacy Bourdet & Wyatt Bourdet – 43.56 seconds
Wild Horse Race

Fastest time for this day only:

  • 1st: Ben Patterson, Cody Perry & Justin Raine – 1 minute 40.60 seconds

Saturday Track Events

Best Working Outfit

BOYS 8 – 11 YEARS

  • No entries in 2017

GIRLS 8 – 11 YEARS:

  • 1st: Emery Sparling
  • 2nd: Francesca Donati
  • 3rd: Gracie Skow
  • 4th: Juliann Donati
Cattle Sorting

Fastest times for this day only:

  • 1st: Bob Pivetti, Joe Morris & Scott Spencer – 55.02 seconds
  • 2nd: Annie Nino, John Nino & Johnny Nino – 1 minute 12 seconds
Junior Cow Horse

RIDERS 6 – 15 YEARS:

  • 1st: Brett Pura riding Okie
  • 2nd: Emery Pura riding Lady Gaga
  • 3rd: Hailee Westrick riding Splash
  • 4th: Juliann Donati riding Mikey
Junior Reined Stock Horse

RIDERS 6 – 11 YEARS:

  • 1st: Brett Pura riding Okie
  • 2nd: Francesca Donati riding Sylvia
  • 3rd: Emery Sparling riding J.T.
  • 4th: Juliann Donati riding Mikey
Junior Western Horsemanship

RIDERS 6 – 11 YEARS:

  • 1st: Francesca Donati riding Sylvia
  • 2nd: Emery Sparling riding J.T.
  • 3rd: Juliann Donati riding Mikey
  • 4th: Elliote Sparling riding Amigo
Non-pro Stockhorse Class

1st: James Dassel showing Rudy

2nd: Steve Taylor showing Not My First Time

3rd: Grace Tobias showing Holly

4th: Kyla Rianda showing Hesa Pleasen Prize

Novice Stockhorse

1st: Wyatt Bourdet riding Barry

2nd: Luke Hammerness riding The Sunny Badger

3rd: Adam Donati riding Ruthie

4th: Terry Andrade riding Nu Reminic

Reined Stock Horse

1st: Brendon Clark riding Im No Dummy

2nd: Luke Hammerness riding The Sunny Badger

3rd: Brendon Clark riding Shoeme The Cat

4th: Terry Andrade riding Nu Reminic

Sunday Arena Events

BAREBACK BRONC RIDING

Point leader for this day only:

  • 1st: Wade Brown – 70 points
  • 2nd: Casey Meroshnekoff – 69 points

OVERALL:

  • 1st: Casey Meroshnekoff – 142 points on two rides
  • 2nd: Wade Brown – 137 points on two rides
  • 3rd: Sam Oliver – 123 points on two rides
Bull Riding

Point leader for this day only:

  • No rides

OVERALL:

  • 1st: Colby Demo – 80 points on one ride
Dally Team Roping
  • 1st: Blake Cronin & Clint Fuentes – 15.1 seconds on two goes
  • 2nd: Corey Walker & Jake Raine – 16.02 seconds on two goes
  • 3rd: Joe Spencer & Scott Spencer – 22.14 seconds on two goes
  • 4th: Charlie Stadtler & Justin Wood – 23.74 seconds on two goes
Family Dally Team Roping
Fastest times for this day only:

  • 1st: Lacey Bourdet & Mitch Bourdet – 13.90 seconds
  • 2nd: Blaire Taliaferro & Nick Taliaferro – 14.31 seconds

OVERALL:

  • 1st: Lacey Bourdet & Mitch Bourdet – 13.90 seconds
  • 2nd: Blaire Taliaferro & Nick Taliaferro – 14.31 seconds
  • 3rd: Charlie Stadtler & Laura Stadtler – 17.81 seconds
  • 4th: Judy Wiersma & John Wiersma – 27.83 seconds
Junior Ribbon Race

RIDERS 12 - 15 YEARS: Fastest times for this day only

  • 1st: April Flook & Sierra Stadtler – 10.467 seconds
  • 2nd: Makiley Loveless & Sydney Perry – 14.619 seconds

OVERALL:

  • 1st: Gracie Mansmith & Sydney Fischer – 9.828 seconds
  • 2nd: McKenna Wood & Sierra Stelling – 9.900 seconds
  • 3rd: April Flook & Sierra Stadtler – 10.467 seconds
  • 4th: Emilee Hitchcock & Jake Bourdet – 11.630 seconds
Junior Single Steer Stopping

RIDERS 8 – 15 YEARS: Fastest times for this day only

  • 1st: Jake Bourdet – 5.79 seconds
  • 2nd: Kylie Askew – 11.1 seconds

OVERALL:

  • 1st: Jake Bourdet – 11.61 seconds on two goes
  • 2nd: Kylie Askew – 17.1 seconds on two goes
  • 3rd: Fermin Miramontes – 8.91 seconds on one go
Mixed Ribbon Roping

Point leader for this day only:

  • 1st: Blake Cronin & Haylie Stelling – 15.65 seconds
  • 2nd: Danielle Craig & Shannon Arzie – 16.48 seconds
  • 3rd: Blaire Taliaferro & Nick Taliaferro – 17.43 seconds
  • 4th: Becky Ford Shoemate & Jack Hancock

OVERALL:

  • 1st: Blake Cronin & Haylie Stelling – 15.65 seconds
  • 2nd: Corissa King & Tristan Naccarato – 16.11 seconds
  • 3rd: Danielle Craig & Shannon Arzie – 16.48 seconds
  • 4th: Blaire Taliaferro & Nick Taliaferro – 17.43 seconds
Mutton Busting

Longest times for this day only:

  • 1st: Benjamin Katich – 3.81 seconds
  • 2nd: Kooper Skow – 2.83 seconds

OVERALL:

  • 1st: Cody Anderson – 15.81 seconds
  • 2nd: Benjamine Katich – 3.81 seconds
  • 3rd: Kooper Skow – 2.83 seconds
  • 4th: Kotton Ketcham – 2.44 seconds
Saddle Bonc Riding

Point leader for this day only:

  • 1st: Wade Brown – 70 points
  • 2nd: Jesse Willams – 65 points

OVERALL:

  • 1st: Jesse Williams – 129 points on two rides
  • 2nd: Stephen James – 128 points on two rides
  • 3rd: Dillon Machado – 123 points on two rides
Senior Barrel Race
  • 1st: Carrie Kevie – 36.19 seconds on two goes
  • 2nd: Blaire Brown – 36.33 seconds on two goes
  • 3rd: Haylie Stelling – 36.557 seconds on two goes
  • 4th: Erynn Torquato – 36.804 seconds on two goes
Tie Down Roping

Fastest times for this day only:

  • 1st: DJ Parker – 13.41 seconds
  • 2nd: Blane Strohn – 13.99 seconds
  • 3rd: John Wiersma – 14.66 seconds
  • 4th: Wyatt Naccarato – 21.02 seconds

OVERALL:

  • 1st: DJ Parker – 26.73 seconds on two goes
  • 2nd: Blane Strohn – 28.42 seconds on two goes
  • 3rd: Wyatt Naccarato – 40.71 seconds on two goes
  • 4th: John Wiersma – 40.86 seconds on two goes
Wild Cow Milking

Fastest times for this day only:

  • 1st: Adam Donati, Elliot French & Evertt Sparling – 1 min 7.75 seconds

OVERALL:

  • 1st: Bailey Bidwell, Lacy Bourdet & Wyatt Bourdet – 43.56 seconds
  • 2nd: Jerad Renz, Josh Mendonsa & Shane Higgins – 44.34 seconds
  • 3rd: Cody Skow, Jarrod Skow & Trace Skow – 52.85 seconds
  • 4th: Carlos Castillo, Ken Griffin & Ross Ketcham – 56.00 seconds
Wild Horse Race

Fastest times for this day only:

  • 1st: Ben Patterson, Cody Perry & Justin Riane – 1 min 0.97 seconds
  • 2nd: Matt Hawk, Holden Renz & Jamie Moore – 1 min 18.65 seconds

OVERALL:

  • 1st: Ben Patterson, Cody Perry & Justin Riane
  • 2nd: Matt Hawk, Holden Renz & Jamie Moore
  • 3rd: Alex Naccarato Jr, Bill Caporgno & Dustin Franco

Sunday Track Events

Best Appearing Cow Horse Without Saddle

1st: Nina Hammerness

2nd: Grace Tobias

3rd: Terry Andrade

4th: April Flook

Best Working Outfit

BOYS 4 - 7 YEARS:

  • 1st: Hardy Rianda
  • 2nd: Mason Carreiro
  • 3rd: William Donati
  • 4th: Jackson Douglas

GIRLS 4 - 7 YEARS:

  • 1st: Elliote Sparling
  • 2nd: Averie Skow
  • 3rd: Braydee Bourdet
  • 4th: Kate Mendonsa
Cattle Sorting

Fastest times for this day only:

  • 1st: Dick Coefield, Lacy Bourdet & Wyatt Bourdet – 51.16 seconds

OVERALL:

  • 1st: Dick Coefield, Lacy Bourdet & Wyatt Bourdet – 51.16 seconds
  • 2nd: Bob Pivetti, Joe Morris & Scott Spencer – 55.02 seconds
  • 3rd: Annie Nino, John Nino & Johnny Nino – 1 minute 12 seconds
  • 4th: Allan Renz, Chance Caudle & Greg Renz – 1 minute 15 seconds
Figure 8-Roping

1st: Adam Donati

2nd: Mark Carreiro

3rd: Cody Skow

4th: Elliot French

Hackamore Horse

1st: Brendon Clark riding Metal Cat

2nd: Luke Hammerness riding Cats Astray

3rd: Kyla Rianda riding Cat in the Hat

4th: Susan Modic riding Shesa Smokin Cat

Junior Keyhole Race

RIDERS 6 – 11 YEARS:

  • 1st: Emery Sparling – 24.627 seconds on two goes
  • 2nd: Francesca Donati – 29.361 seconds on two goes
  • 3rd: Lillian Mendonsa – 29.889 seconds on two goes
  • 4th: Levi Segura – 35.369 seconds on two goes
Open Stockhorse

1st: Grace Tobias riding Holly

2nd: Brendon Clark riding Im No Dummy

3rd: Wyatt Bourdet riding Barry

4th: Steve Taylor riding Not My First Time