2019 RESULTS

COMPLETE RESULTS

Results for all classes and events held during the 2019 San Benito County Saddle Horse Show & Rodeo on June 28-30, 2019.

ALL AROUND CHAMPIONS

JUNIOR ALL AROUND - ARENA
Brooklyn Anderson
JUNIOR ALL AROUND - TRACK
Emily Pura
SENIOR ALL AROUND - ARENA
CJ DeForest
SENIOR ALL AROUND - TRACK
Wyatt Bourdet

HALTER HORSE CHAMPIONS

OVERALL GRAND CHAMPION
Shelly Franklin

HALTER HORSE CLASS WINNERS

Registered Quarter Horse Mares, 3 years & over
Shelly Franklin
Registered Quarter Horse Geldings, 3 years & over
Rylee Roberts
Other Geldings, 3 years & over
Wyatt Long

JUNIOR ARENA CHAMPIONS

Junior Ribbon Race
6-11 Years: Lillian Mendonsa & Emery Sparling
12-15 Years: Ryan Perry, Lukas Perry
Junior Single Steer Stopping

8-15 Years: Brandon Low

Mutton Busting
6 & Under: Tyler Rianda
Junior Keyhole Race
6-11 Years: Emery Sparling, Braydee Bourdet
12-15 Years: Lukas Perry, River Sage Red Eagle
Junior Barrel Race

6-11 Years: Brooklyn Anderson
12-15 Years: Sydney Perry

JUNIOR TRACK CHAMPIONS

Best Girls Working Outfits
4-7 Years: Miranda Carreiro
8-11 Years: Braydee Bourdet
12-15 Years: Gracie Skow
Best Boys Working Outfits
4-7 Years: Jake Rianda
8-11 Years: William Donati
12-15 Years: Tristan Schmidt
Junior Western Horsemanship

6-11 Years: Kodi Ann Fowles
12-15 Years: River Sage Red Eagle

Junior Reined Cow Horse
6-11 Years: Braydee Bourdet
12-15 Years: Emery Pura
Junior Cow Horse
6-15 Years: Emery Pura

SENIOR ARENA CHAMPIONS

Mixed Ribbon Roping
Garrett Bourdet & McKenna Wood
Tie Down Roping
CJ DeForest
Wild Cow Milking
Lacy Bourdet, Will Centoni & Wyatt Bourdet
Steer Wrestling
Jake Bourdet
Senior Barrel Race
Blair Brown
MIXED Family Team Roping
Sheanna DeForest & CJ DeForest
Team Roping Average
Blane Strohn & Craig Slibsager
Time 16.03
Team Roping Long Go
Blane Strohn & Craig Slibsager
Time 6.78
Team Roping Short Go
Darrick Hoskins & CJ DeForest
Time 7.30

SENIOR TRACK CHAMPIONS

Cattle Sorting Average
Donnie Marcus, Dana Hearne & Cody Skow
Cattle Sorting Friday Fast Time
Alyssa Abercrombie, Crystal Acquistapace & Lanie Giacomeli
Cattle Sorting Saturday Fast Time
Casey Sabin, Andy Barrington & JW Brewen
Figure 8 Roping Average
Jake Bourdet
Hackamore Horse
Ramona Koch
Ladies Western Horsemanship
Grace Tobias
Non-Pro Stock Horse
Grace Tobias
Novice Stock Horse
Janet Doglione
Open Stock Horse
James Dassel
Reined Stock Horse
Ramona Koch
2 Rein Stock Horse
Wyatt Bourdet
Best Appearing Cow Horse Without saddle
Shelly Franklin

SENIOR TRACK CHAMPIONS

Bull Riding
Ramona Koch
Wild Horse Race
Dylan Pierce, Scott Naccarato & Tristan Naccarato
Saddle Bronc Riding
Davis Mardesich